Mercedes-Benz

Mercedes-Benz Vision G-Code: na kształt przyszłości.

06.11.2014

Mercedes-Benz Vision G-Code: na kształt przyszłości.
Z okazji otwarcia nowego centrum inżynierii produktu w Pekinie, Mercedes-Benz zaprezentował studyjny model G-Code. Wszechstronne, sportowo-użytkowe coupé (Sport Utility Coupé - SUC) z innowacyjnym napędem hybrydowym wskazuje, jak może wyglądać przyszły kompaktowy model typu SUC spod znaku gwiazdy. Pekińskie centrum inżynierii produktu Mercedes-Benz będzie współpracować z głównym działem projektowym w Sindelfingen i odpowiadać za projektowanie koncepcji mobilności uwzględniających azjatycką kulturę oraz tamtejsze trendy. Światowa strategia Daimlera zakłada powstanie pięciu takich centrów, pełniących rolę „sejsmografów” rejestrujących rozwój rynków i lokalne potrzeby. Wiedza zgromadzona w poszczególnych ośrodkach zostanie wykorzystana przy projektowaniu kolejnych samochodów Mercedes-Benz.
Prototyp G-Code to najlepszy przykład tej strategii - jego stylizacja odzwierciedla obecny język projektowania Mercedes-Benz widziany oczami projektantów z Pekinu i Sindelfingen. Połączenie zmysłowej przejrzystości i nowoczesnego luksusu przybiera tu kompaktową formę, co doskonale odpowiada trendom obowiązującym obecnie w Chinach. G-Code ma sportowe proporcje z linią boczną nawiązującą do aut coupé, niewielkie wymiary, rozbudowane systemy wspomagające oraz zaawansowany napęd hybrydowy z dużym zasięgiem w trybie elektrycznym - to samochód idealny do jazdy po azjatyckich metropoliach. Jednocześnie elektryczny napęd na obie osie z technologią „cyfrowego wału napędowego” zapewnia wydajny rozkład momentu obrotowego zarówno na asfalcie, jak i w terenie.
Projektanci G-Code'a czerpali inspiracje ze współczesnego stylu życia młodszych mieszkańców Azji i ich aktywności w internecie. Jak wskazują badania Daimlera, w przyszłości ta generacja klientów będzie wybierać przede wszystkim sportowe crossovery. Prototyp ma nadwozie typu 2+2 o długości około 4,10 m, otwierane w przeciwnych kierunkach boczne drzwi i zamaskowane słupki A - w rezultacie przeszklenie karoserii przypomina szyby motorówki, a dach zdaje się wisieć w powietrzu. Muskularną posturę podkreśla duża szerokość (1,90 m), stosunkowo niewielka wysokość (1,50 m) oraz 21-calowe, aluminiowe obręcze z subtelnymi ramionami z włókien węglowych. Prototyp otrzymał LED-owe reflektory, a miejsce tradycyjnych, bocznych lusterek zajęły chowane, miniaturowe kamery. Jego terenowe walory sygnalizują krótkie zwisy, zwiększony prześwit i aluminiowe osłony.